+38 044 24 999 42

Агресивні фактори, які впливають на зуби

Зуби постійно піддаються впливу агресивних факторів.

 

Перепади температури , що виникають при вживанні один за одним дуже гарячою і дуже холодної їжі , призводять до розтріскування емалі. Розгризання горіхів , відкривання пляшок зубами служить причиною появи її відколів . Оголюється дентин ,

менш стійкий до впливу хімічно агресивних чинників - кислот , що потрапляють в рот з їжею , що виділяються бактеріями в процесі їх життєдіяльності. До складу зубів входять солі кальцію (фосфати і карбонати ) . Кислота діє на них , переводячи в розчинний стан , вимиває . Зуби руйнуються , розвивається карієс.

 

Сама по собі слина має бактерицидну властивість . У ній знаходиться лізоцим - фермент , який руйнує клітинну стінку бактерій. Вода, що входить до складу слини , починає безперешкодно надходити всередину бактерії , вона роздувається і лопається .

 

Слина захищає не тільки від бактерій , але і від виділених ними кислот. Було відмічено , що у деяких людей рН слини вище ( вона більш лужна ) , ніж у інших , ненабагато , дуже незначно , але вище . Кислота , що виділяється бактеріями , нейтралізується , карієс не розвивається.

 

Кислотність (рН) слини кожної людини індивідуальна .

Це може бути обумовлено генетично.

Крім того , відомо , що слинні залози в невеликій мірі грають видільну функцію, вони можуть виділяти сечовину , солі важких металів , іони водню (від них якраз і залежить рН) . Тому рН слини змінюється залежно від складу їжі , яку вживає людина .

Аналогічна ситуація виникає у людей , що працюють з кислотами. У них розвивається своєрідне ураження зубів : емаль руйнується , зуби стають чутливими до холоду.

 

Будь-які захворювання , які ведуть до порушення виділення слини ( зниження якості та кількості) , сприяють розвитку карієсу і змушує таких хворих частіше з'являтися у стоматолога. Приклад такого захворювання - синдром Шегрена .

 

Щоб попередити вплив бактеріальних кислот на зуби , після їжі слід прополоскати рот водою , а ще краще , зубним елексіром , погризти яблуко , морквину. Таким способом з поверхні зубів будуть видалені залишки їжі , яка послужила б живильним середовищем бактеріям .

 

 

Зуби з міцною емаллю менше схильні до дії агресивних речовин. Вживання продуктів, що містять кальцій (молоко , молочні продукти) , може сприяти цьому . Можна приймати глюконат кальцію : по 1 - 2 таблетки (попередньо подрібнити ) 3 рази на день , запиваючи водою. Багато лікарів вважають , що в глюконат кальцію самого кальцію міститься мало , тому краще приймати препарати , що містять кальцій і вітамін D (кальцій D3- нікомед , Кальцид ) , але робити це все ж краще після консультації з лікарем. Кальцій , який втрачають ваші зуби , буде заповнюватися.

Back to top